Scholarship Opportunities

The Grove City Chamber Foundation has three categories for scholarships.

  • High School Scholarships – for graduating high school seniors residing in Grove City or graduating from high schools in the Southwestern City School Attendance Area.  These scholarships support post-secondary undergraduate and technical training programs.

    Renewal Scholarships – for prior recipients of a Foundation High School Scholarship, or students who graduated from a high school in the Southwestern City School attendance area or whose primary residence is in Grove City, who are currently enrolled in a post-secondary school educational or training program and have successfully completed at least one year of such program. These scholarships only support post-secondary school undergraduate and technical training programs.

    Affiliate Scholarships – for current employees of Chamber member organizations, current individual Chamber members, and immediate family members of such employees or Chamber members. These scholarships support post-secondary school undergraduate, technical training programs, and post-baccalaureate programs.

High School Scholarships

This scholarship is for graduating high school seniors residing in Grove City or graduating from high schools in the Southwestern City School Attendance Area.  These scholarships support post-secondary undergraduate and technical training programs.

* The applicant should either be graduating from a school in the Southwestern City School Attendance area (public or private) or be graduating from a school outside that attendance area but reside in Grove City.

2023 Date TBA

vasily-koloda-8CqDvPuo_kI-unsplash
priscilla-du-preez-nF8xhLMmg0c-unsplash

Chamber Affiliate Scholarships

This scholarship is for current employees of Chamber member organizations, current individual Chamber members, and immediate family members of such employees or Chamber members. These scholarships support post-secondary school undergraduate, technical training programs, and post-baccalaureate programs.

*The applicant should be a current employee of a Chamber member company, an existing individual Chamber member, or an immediate family member of such an employee or individual Chamber member.

Deadlines: September 17 and December 17, 2022.

md-duran-1VqHRwxcCCw-unsplash

Renewing Scholarships

This scholarship is for prior recipients of a Foundation High School Scholarship, or students who graduated from a high school in the Southwestern City School attendance area or whose primary residence is in Grove City, who are currently enrolled in a post-secondary school educational or training program and have successfully completed at least one year of such program. These scholarships only support post-secondary school undergraduate and technical training programs.

*The applicant should have graduated from a high school in the Southwestern CS Attendance area or currently reside in Grove City.

The 2023 deadline is TBA

2022 Recipients

credit union of ohio new
Scholarship awarded to: 

Kelly Ann Dreyer

Renewal Scholarship awarded to:

Drew Hutchinson


Scholarship Awarded to: Olivia Bartley


Renewal Scholarship awarded to:

Alec Olshefski

franklin county banking center.JPG

Scholarship awarded to:

Trent Ruffing

Renewal Scholarship awarded to:

Andrew Renninger

wesbanco

Scholarship awarded to:

Helene Renninger

Renewal scholarship awarded to:

Adeline Wheeler

Chamber affiliate:

Alexis Fomby recipient of the OrthoNeuro scholarship

Thank you to the Reiner family for your memorial scholarship

Fred Jahn Reiner Memorial Scholarship Recipient

Loren Goff

Shirley Spellman Memorial Scholarship Recipient

Allyson Schall

Heart of the Foundation in the name of Gary Shyu

Laurel Klei

Don & Betty Hickman

Alissa Schiff

Rachel Forney

Wes & Sherri Love

Taylor Sobieck

Foundation Scholarship Recipient

Madison Estep

Andrew Householder

Rebecca Jackson

Sydney Shuler

Sadie Shorts

Chamber Affiliate Scholarship recipients

Stephanie Fair

Amanda Linley

Summer Renewal Recipients

Dylan Boso | Chloe Clark | Lindsay Donaldson | Alana Downin | Katlyn Dreyer

Kennedy Fulks | Laney Hoyt | Jared Lepard | Joseph Lepard | Quantazia Merchant | Makayla Miller | Russell Zhu

Past Scholarship Recipients

2021 Recipients

Credit Union of Ohio Scholarships awarded to: Jessica Huckleberry, Rachel Forney,

Darrell and Rosey Dawkins Memorial Scholarship was awarded to:

 Maylene Renninger

Eldorado Gaming Scioto Downs Scholarships were awarded to
Natalie Wing, Rebecca  Bane, Lucy Sorts, Andrew Renninger, Drew Hutchinson, Ugonna Obiawu, Joseph Lepard, Jeremiah Bane
Tooltex Inc. Scholarships awarded to
Alec Olshefski
WesBanco Scholarships awarded to
Caleb Schall, and Dylan Boso
Thank you to the Reiner family for your memorial scholarship
Fred Jahn Reiner Memorial Scholarship Recipient, Nicholas Issac
Heart of the Foundation Scholarship in the name of Shirley Spellman Recipient, Laney Hoyt
Foundation Scholarship Recipient Ireland Hester
Chamber Affiliate Scholarship recipients Hailey Kimmel, Jackson Phillips, Liam Wilson
Renewal Scholarships
Hannah Hill, Sierra Massey, Stephany Suero, Jared Lepard, Allyson Schall, Racheal Binion, Chloe Clark, Katlyn Dryer, Kennedy Fulks, Makayla Miller

2020 Recipients

ToolTex: Jack Foley  Credit Union of Ohio Scholarship: Rachel Binion and Kara'lyn Kelley Mount Carmel Scholarship: Katlyn Dreyer and Chloe Clark WesBanco Scholarship: Adeline Wheeler and Morgan Reed,Makayla Miller, Kennedy Fulks, Russell Zhu, Kari Lamb, Emily Creasap, Angelina Mosley, Lindsay Donaldson, Andrew Renninger, Anais Fernandez, Sydney Stoll, Scholarships AffiliateAndrea Ruede, Camym Rush,

Scholarship Renewals

Rachel Armstrong, Rebecca Bane, Eric Devore, Hallie Fryman, Hannah Hill, Sierra Massey, Maylene Renninger, Allyson Schall, Lucy Storts, Stephany Suero, Natalie, Wing

2019 Recipients

Active-Kare Scholarship: Hannah Hill  Credit Union of Ohio Scholarship: William Issac , Allyson Shorts Mount Carmel Scholarship: Mallory Lalonde Lucy Storts WesBanco Scholarship: Rebecca Bane, Eric Crowther Franklin County Banking Center: Ines De La Fuente Tavera

Aisho, Ali, Rebecca Bane, Zoe Barnes, Sydney Cooley, Eric Crowther, Laura Cabrera Espinal, Hallie Fryman, Stanley Heiby, Maria Hernandaz-Rodriguiez, William Issac, Mallory Lalonde, Quantazia Merchant, Mark Moshkvych, Lucy Storts, Ines De La Fuente Tavera

Scholarship Renewals

Rachel Armstrong, Josh Binion, Kyle Coakley, Eric Devore, Hannah Downey, Chassity Gibson, Erin Hays, Hannah Hill, Claire Hinterschied, Emily Hirth, Maylene Renninger, Grace Soles, Stephany, Suero, Natalie Wing

2018 Recipients

ToolTex Scholarship: Josh Binion  Active-Kare Scholarship: Hannah Hill  Credit Union of Ohio Scholarship: Rylie Sines, Jackson Smith Heartland Rehabilitation Services: Erin Hartig, Natalie Wing Mount Carmel Scholarship: Hannah Singleton, Hayley Singleton WesBanco Scholarship: Cameron Lowther, Maylene Renninger

Haylee Cross, Lydia Fitzpatrick, Natalie Hall, Erin Hartig, Emily Havener, Taylor Hay, Hannah Hill, Haleigh Leonard, Cameron Lowther, Hamzah Mansour, Megan Mechlin, Maylene Renninger, Alexandra Rinehart, Gregory Rummel, Rylie Sines, Hannah Singleton, Hayley Singleton, Dakota Sizemore, Jackson Smith, Natalie Wing, Sara Wittenberg.

Scholarship Renewals

Rachel Armstrong, Josh Binion, Jordin Brown, Eric Devore, Kari Devore, Hannah Downey, Erin Hays, Emily Hirth, Ogochukwu Obiagwu, Oluchi Obiagwu, Stephany Suero, Garrett Wise.

2017 Recipients
Josh Binion, Alyson Bretthauer, Erin Hays, Emily Hirth, Ogochukwu Obliagwu, Oluchi Obiagwu, Nicholas Connaughton, Mike Barr, Klye Coakley, Rafael Nuyles, Chassity Gibson, Jiezel Deypalubos (Mount Carmel Recipient), Victoria Hall, Eric DeVore, Claire Hinterscheid, Rachel Armstrong, Bethany Townsend, Anna Tyler, Jacob Middleton (WesBanco Recipient), GCHS S.TA.R.

2016 Recipients
Jill Anderson, Kara Bowe, Maya Gosztyla, Hannah Bailey, Megan Menapace, Oluchi Obiagwu, Irina Salamakha, Andrew Price, Alyson Bretthauer, Erin Walker, Mike Barr, Alex Gifford, Hannah Downey, Emily Hirth, Kylun Campbell, Jordin Brown, Josh Binion, GCHS S.T.A. R.

2015 Recipients
Hannah Bailey, Emily Holbrook, Irina Salamakha, Emily Downing, Mike Barr, Jill Anderson, Garrett Wise, David Gordon

2014 Recipients
Tyler Elgin, Eric Thornton, Olivia Downing, Irina Salamakha, Hannah Bailey, Maya Gosztyla, Molly Ballard, Erin Tolar, Emily Holbrook, Kaitlyn Collins, Jane Handley, Megan Menapace, Mitchell Shroyer, Mike Barr, Alex Gifford